Sokağa çıkacak yaşlılara sağlık uyarıları | Bir Haber

Bir Haber

SON DAKİKA

Sokağa çıkacak yaşlılara sağlık uyarıları

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı konulan 65 yaş ve üstü kişilerin sokağa çıkma yasağının kaldırılması sonrasında...

14 Mayıs 2020
Sokağa çıkacak yaşlılara sağlık uyarıları

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı konulan 65 yaş ve üstü kişilerin sokağa çıkma yasağının kaldırılması sonrasında Prof. Dr. Servet Kayhan uzun bir aradan sonra sokağa çıkacak olan bu kişilere uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Servet Kayhan “ Yasağın kalkmasından sonra dışarı çıkan 65 yaş ve üstü kişilerin ilk hafta kendilerine koyulan kuralların bazılarının ihlal edilmesi ileride ciddi sonuçlar doğurabilir. 65 yaş ve üstü kişilerin dışarı çıkarken mümkünse yanlarında bir refakatçi bulundurmasının öneminin altını çizerek şayet bir yakınları yoksa vefa grubunu arayarak sokağa çıkacağı saatler için kendilerine refakatçi talep etmeleri kendileri için faydalı olacaktır. Dışarı çıkarken kullanacakları maskelerin ağız ve burunlarını iyi bir şekilde kavraması gerektiğini, ellerinde de muhakkak eldiven bulunmasını gerektiğini” ifade etti.

Açıklamalarına devam eden Prof. Dr. Kayhan “ Unutulmamalıdır ki bu virüs hasta kişilerin öksürmesinden, hapşırmasından ve konuşurken ağızlarından çıkarttıkları damlacıklarla ve dışarıda elimizle temas ettiğimiz bir çok şeyden bulaşan bir hastalıktır. Son günlerde ülkemizde günlük vaka sayısın 1000’lerin altına inmektedir. Bu sevindirici bir gelişme ama bunun yanında bir çok kişi gizli taşıyıcı olarak aramızda bulunmaktadır. Bu yüzden dışarı çıktığımızda sosyal mesafe kuralın çok ama çok dikkat etmeliyiz” dedi.

Dışarı çıkacak olan 65 yaş ve üstü kişilerin dışarı çıkmadan önce kullandıkları ilaçlar varsa bu ilaçlarını kullandıktan sonra çıkmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Kayhan  “Mümkünse dışarı çıktığımızda evimizden uzak yerlere gitmemeye özen gösterilmesi gerekir. Herhangi bir sıkıntı olduğunda bu kişilerin evlerine dönerek kendilerini dinlendirme ihtiyacı doğabilir. Ayrıca Ramazan münasebetiyle oruçlu olan 65 yaş ve üstü kişilerin uzun yürüyüşler yaparak kendilerini yormaları ve vücutlarından aşırı miktarda güneşte kalarak sıvı kaybetmeleri kendileri için ciddi sıkıntılar yaratabilir” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Etiketler :
Backlink
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ