SON DAKİKA

Diş teli

Oscar ödül törenine covid-19 ayarı

Her yıl milyonlarca kişinin büyük bir merakla beklediği Oscar ödül törenleri için  Akademi yönetimi, bu yıl gerçekleşen...

18 Mayıs 2020
Oscar ödül törenine covid-19 ayarı

Her yıl milyonlarca kişinin büyük bir merakla beklediği Oscar ödül törenleri için  Akademi yönetimi, bu yıl gerçekleşen toplantısını koronavirüs tedbirleri kapsamında mecburen online olarak gerçekleştirmek zorunda kaldı. Yapılan toplantının ana gündemi koronavirüs salgını yüzünden film çekimlerinin durdurulması ve sinema salonlarının kapatılması olurken Akademi yönetimi bu yıl düzenlenecek olan Oscar Ödülleri’ne hangi filmlerin katılabileceğine dair tarihi bir karar alındı.

Oscar ödül törenlerinde daha önce bir filmin Oscar’a aday gösterilebilmesi için filmin Los Angeles’ta en az 7 gün boyunca ve üçer seans olarak gösterim şartı varken bu yıl bu kuralı koronavirüs salgını nedeniyle kurul bu karardan vazgeçilmesi kararını alırken bu yıl internette yayınlanan filmlerde değerlendirmeye alınacak. Normal yaşantıya dönüldüğünde ve sinema salonlarının açıldığında bu yıl uygulanacak karar tekrar rafa kaldırılacak ve ve eski kural otomatik olarak devreye girecek.

Akademi yönetimi ayrıca daha önceki yıllarda Ses Miksajı ve Ses Kurgusu dalında iki ayrı ödül verirken bu yıl bu ödüllerden sadece ses dalında tek ödül olarak verilecek. Daha önce en iyi film müziği ödülleri verilirken müziğin %60 özgün olması kuralı devam niteliğinde olan filmlerde %80 olarak revize edildi.

En iyi film dalında yarışacak filmleri akademi üyeleri internet üzerinden izleyecek ve ön oylama zorunlu olarak yapılırken esas oylamada üyelerin oy verebilmeleri için filmin belli bir süre izlemesi zorunluluğu getirildi.

  1. Akademi Ödül Töreni’nin 28 Şubat 2021 gecesi ABC ekranlarından canlı yayınlanması planlanıyor.
Etiketler :
Backlink
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ