SON DAKİKA

Diş teli

Ağız Kokusu Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Bir çok insanın büyük şikayetidir ağız kokusu kimi zaman yediğimiz besinlerin veya herhangi bir hastalığın neden olduğu bu kokuyu...

17 Eylül 2019
Ağız Kokusu Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Bir çok insanın büyük şikayetidir ağız kokusu kimi zaman yediğimiz besinlerin veya herhangi bir hastalığın neden olduğu bu kokuyu gidermenin yolları mevcuttur. Günlük yaşamımızı oldukça fazla etkileyen bu sorunu gidermenin bir çok yolu mevcuttur. Günümüzde bir çok bitkisel ilaçların bu kokuyu giderdiği bilinmektedir. Eczane gibi yerlerden alabileceğiniz ağız spreyleri sizin derdinize çözüm olabilir.

Ağız kokusunu gidermenin yolları

Günlük yaşantımızda bizleri  oldukça etkileyen ve rahatsız eden ağız kokusunu geçirmek için bir çok yol denemiş olabilirsiniz. Ağız kokusunun birincil kaynağı ağız içi problemlerdir. Bu problemler tedavi edilerek kolayca aşılabilir. Bir çok ağız kokusu sebebi kolay tedavi yöntemleriyle aşılabilecek durumdadır. Eğer ağız kokunuzun farkındaysanız ve sizi çok rahatsız ediyor ise kesinlikle bir uzman tavsiyesi almalısınız. Çünkü ağız kokunuz size kadar geliyorsa günlük yaşamınızda karşılaştığınız , konuştuğunuz insanlar , arkadaş ortamınız ve ailenize ağız konunuz gidiyordur. Sizleri rahatsız ettiği kadar diğer insanları da rahatsız edebilir. Bulunduğunuz ortamlardaki ağız kokusu bir çok insanı rahatsız edebilir. Siz bunun farkında olduğunuz zaman ve insanların sizden kaçtığını fark ettiğiniz anda sizler için mental bir soruna dönüşebilir. Ağız kokusu bireylerin beden , sosyal ve ruhsal sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı zamanda ağız kokusunu önleme adına kokulu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Arkadaş ve dost çevresinden uzaklaşma başka insanların varlığı sebebiyle sosyal ortamlarda bulunmama gibi olumsuz durumları beraberinde getirebilir.

Ağız kokusu sebepleri

Bir çok insan için oldukça kötü ve rahatsız edici bir sorun olabilen ağız kokusu mücadele konusunda da sizleri oldukça zorlayabilir. Ağız kokusunun sebepleri genelde ağız içi sorunlar olabilir ama ağız kokusunun sebebi bu değilse eğer bu durumu çözüme kavuşturabilmek ve bir çözüm bulabilmek zor olabilir. Ağız kokusunun sebepleri arasında ağız içi problemleri vardır bunlar kokunun sebebinin %80 civarını oluşturur. Geriye kalan sebepler ise diş eti iltihabı , çürük dişler , apseli dişler , eski ve hatalı protezler , yarı gömülü 20 yaş dişleri , eksik dişler ve ağız ve diş hijyen eksikliği ya da  yanlış bilinen diş ve ağız temizleme yöntemleri olabilir.

Ağız kokusunu gidermek için tavsiyeler

Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişler günde iki defa fırçalanmalı ve her gün diş ipi kullanılmalıdır.Diş ve diş eti hastalıkları, ağız muayenesi ve bakımı için diş hekimi düzenli olarak ziyaret edilmelidir.Mümkün olduğunca maydanoz, kahve tanesi, limon kabuğu gibi kokuyu önleyici yiyecekler tüketilmeli, pastırma, sucuk gibi baharatlı yiyeceklerin hemen ardından dişler fırçalanmalıdır.

Etiketler :
Backlink
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ