SON DAKİKA

Diş teli

Ramazan’da Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Ramazan'da bir çoğumuz iftarda yediğimiz yemeklerden sonra şişkinlik gibi oldukça rahatsız edici metabolizmamızı rahatsız edecek durumlarla karşı...

18 Eylül 2019
Ramazan’da Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Ramazan’da bir çoğumuz iftarda yediğimiz yemeklerden sonra şişkinlik gibi oldukça rahatsız edici metabolizmamızı rahatsız edecek durumlarla karşı karşıya kalırız. Vücudumuzu rahatlatmak ve uzun süreli açlıktan sonra hızlıca yemeğimizi yemek bizlere oldukça zarar verebilir.

Uzmanların genel görüşleri iftarda orucumuzu hurma , su , çorba gibi besinlerle açtıktan sonra biraz beklemek ve midemizi uzun süreli açlıktan sonra tıka basa doldurmamak. Orucumuzu hafif bir besinle açtıktan sonra 5 – 10 dakika arası beklemek ve bu süre sonunda tekrardan yemeğimize devam etmek metabolizma , kalp damar , mide gibi organlarımızda oluşabilecek herhangi bir rahatsızlığının önüne geçmekte oldukça etkili olabilecektir.

Vücudumuzun doyma hissiyatı yemek yemeye başladıktan 20 – 30 dakika sonra beyne ulaşan sinyallerle verilir. Bu durumda Ramazan gibi uzun süreli açlık durumlarında iftarımızı açarken hızlı ve dikkatsizce tüketeceğimiz besinler midemizde ani şişkinliklere hatta midemizde kalıcı hasarlara yol açabilir.

Ramazanda metabolizmanız ile ilgili sağlık sorunları yaşıyorsanız ve bu sizi rahatsız ediyorsa sizler için hem oruç tutarken hemde orucunuzu açtıktan sonra kendinizi daha rahat hissetmeniz için birkaç besin takviyesi anlatacağız.

Metabolizma Hızlandırma

Yaban Mersinli Yoğurt

Uzmanlarında sık sık sahurda yemenizi önerdiği protein , karbonhidrat içerikli ürünler sizlerin uzun süreli açlık zamanınızda vücut dengenizi koruyarak daha diri bir şekilde günlük yaşamınızı geçirmenize katkı sağlayacaktır. Yaban mersini , yoğurt , badem gibi yağ , protein , karbonhidrat açısından zengin olan ürünleri birlikte tükettiğiniz takdirde içerisinde ayrıca bulunan probiyotik maddelerden dolayı hem metabolizmanızı hızlandıracak hemde iş ve sosyal yaşamınızı etkilemeden daha rahat oruç tutmanızı sağlayacaktır.

Sebze Soslu Probiyotik

Kefir gibi içerisinde metabolizmanızı oldukça hızlandıracak ve sizi şişkinliklerden kurtaracak probiyotik gibi yararlı bakterileri bulunduran besinleri tüketmeniz sizler için oldukça faydalı olacaktır. Bir diğer nokta ise kefiri daha rahat oruç tutmanızı sağlayacak diğer besinlerle karıştırarak tüketmeniz halinde hem günlük yaşamınızı hemde beden sağlığınızı oldukça olumlu yönde etkileyecektir. Bu besinler havuç , salatalık , avakado gibi hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de içerisinde bulunan fazlaca su miktarı yüzünden daha rahat oruç tutmanızı sağlayacaktır.

Etiketler :
Backlink
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ