Ozan Kotra’dan Hava Durumu | Bir Haber

Bir Haber

SON DAKİKA

Ozan Kotra’dan Hava Durumu

Ozan Kotra, Flört Grubu’nun konser vermediği, stüdyo kaydı yapmadığı 16 aylık dönem içinde hazırladığı ilk solo albümü...

17 Mayıs 2020
Ozan Kotra’dan Hava Durumu

Ozan Kotra, Flört Grubu’nun konser vermediği, stüdyo kaydı yapmadığı 16 aylık dönem içinde hazırladığı ilk solo albümü olan “Hava Durumu”nu, tüm dijital platformlarda ve plak formatında yayımlandı.

Yaklaşık 3 ay süren kayıt çalışmasıyla Bay Papağan stüdyolarında kaydedilen 10 şarkılık albümün Long Play miksi ve plak kalıbı, İngiltere’nin ikonik stüdyosu olarak nitelendirilen Abbey Road Stüdyolarında yapıldı.

Anadolu Rock, Jazz, Funk gibi müzik türlerinden örneklerin yer aldığı işlendiği “Hava Durumu”nda, aşk ve sevgi gibi olmazsa olmaz konuların haricinde Ozan Kotra’ya has özgü bir mizah anlayışıyla, dostluk ilişkilerindeki absürd yaşanmışlıklar, dünyaya dair evrensel politik sorunlar ve hayatın içinden konular yer alıyor.

Hava Durumu; analog synthesizerlardan, nefesli sazlara, kaba ve kimi zaman yerinde duramayan bas gitar ve davul ritmlerinden, naif akustik gitar melodilerine, duvar piyanosunun hüzünlü sesinden, çılgın perküsyonlara kadar müzikalitesini geniş bir çerçevede sunuyor.

30 kişilik bir müzisyen kadrosunun çaldığı albümün açılış şarkısı olan “Sorma Arkadaş” ayrı zamanlarda 3 kez kaydedildi ve albümde son versiyon kullanıldı. “Mehtaba Karşı”, “‘Hasta mı oldun” gibi şarkılar ise günümüzden 20 yıl önce yazıldı ve sözleri düzenlenip albüm repertuvarına dahil edildi. “Hava Güzel Kadıköy’de”nın yazımı ise stüdyo kayıtları bittikten sonra oldu ve albüme sonradan eklendi. “Unutulmuyor” (Senin yüzünden) isimli şarkıda Fuat Güner tarafından çalınan “Havain Gitar” ilk kez Türk Müziği’nde kullanıldı. Flört üyeleri de bazı şarkılarda eşlik etti.

Albümün son şarkısı olan “Humbarap Yaya” Ozan’ın, oğlu Poyraz’a bebekliğinde söyleyip, onu güldürdüğü uyduruk bir tekerlemenin şarkılaşmış hali. Poyraz da bu kayıtta babasına eşlik etti.

Etiketler :
Backlink
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ