Modem Resetleme Hakkında Bilgi - Detaylı Anlatım | Bir Haber

Bir Haber

SON DAKİKA

Modem Resetleme Hakkında Bilgi – Detaylı Anlatım

İnternet ile ilgili sorunlarımızın bir çoğunun sebebi Modem ile ilgilidir. Düzgün bağlantılara sahip olmayan modem sizlere sürekli...

17 Eylül 2019
Modem Resetleme Hakkında Bilgi – Detaylı Anlatım

İnternet ile ilgili sorunlarımızın bir çoğunun sebebi Modem ile ilgilidir. Düzgün bağlantılara sahip olmayan modem sizlere sürekli bağlantı problemleri çıkartabilir. Bu bağlantı problemleri modem ışıklarının sürekli gidip gelmesi , bağlantı hızı yavaşlığı ve internet bağlantısı sağlamama durumu olabilir.

İnternet Servis Sağlayıcısı Yardımları

Herhangi bir bağlantı sorununda sizlerin ilk aradığı kişi size internet hizmeti sağlayan firmayı aramaktır. Onların sizlere yardımları eğer kendi hizmetlerinde bir sorun varsa olabilir. Kendi bilgisayarın ve modeminizde sorunlarınız varsa bunu çözemezler. Eğer modeminizde sorun varsa belkide modem resetleme işlemi yaparak çözüm bulabilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına Geri Dönüş Yapma

İnternet bağlantılarıyla ilgili sorun yaşadığınız zaman ilk denediğiniz yöntemlerden biri değildir. Çoğu insan ‘Reset’ düğmesinin olduğunu bile bilmiyor olabilir. Bu düğmenin sizlerin bağlantı problemlerinize nasıl çözüm olabileceğini anlatacağınız. Modem resetleme her markanın modeminde farklılık gösterebilir. Kimi modemde bir düğme olabilir kimisinde bir toplu iğne ucu ile ‘Resetleme’ yapacağınız içeri doğru boşluk olabilir. Eğer modeminizin reset düğmesi tuş ise ;

 • Bu düğmeye basarak modem ışıklarınızın hepsinin sönmesini bekleyiniz.
 • Modem ışıkları tekrardan geldiğinde modeminiz fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır.

Sonrasında ise tekrardan internete bağlanabilmek için yapmanız gereken bir kaç adım vardır.

 • Kimi yeni nesil modemlerde arayüz ayarlarını otomatik olarak gerçekleştirir.
 • Sizlerin tekrardan ekstra bir ayar yapmanız gerekmez ve reset işlemi bittikten sonra internete otomatik olarak bağlanırsınız.

Eğer modeminiz otomatik olarak ayarları yapmıyorsa sizlerin uygulaması gereken birkaç adım bulunmaktadır.

 • Bilgisayarınızın internete girmesi için gereken internet servis sağlayıcınızın sizlere verdiği bir  ‘kullanıcı adı’ ve ‘şifre’ vardır. Modem arayüzüne girerek ‘LAN’ bölümünde bulunan kullanıcı adı ve şifre bölümüne girerek bilgilerinizi doğru girdiğiniz takdirde internete tekrardan bağlanabilirsiniz.
 • Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız size internet hizmeti sağlayan firmanın müşteri hizmetlerini arayarak sizlere yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Modem ‘ reset ‘ tuşunuz eğer içeri doğru ise ince uçlu bir kalem veya toplu iğne yardımıyla modem resetleme işlemi yapabilirsiniz. Modeminizin ışıkları sönene kadar bekleyiniz ve ışıkları söndükten sonra reset işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Modem Arayüzüne Girme

Sizlere kısaca modem arayüzüne girerek internet bağlantınızı nasıl sağlayacağınızı anlatacağız. Kullandığınız tarayıcınızı açarak URL bölümüne 192.168.1.1 veya .192.168.2.1 yazarak modem arayüzüne giriş sağlayabilirsiniz. Sonrasında ise  sizden kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Bu kullanıcı adı ve şifreler  genellikle ;

 • Turkcell için  admin , superonline
 • Vodafone için vodafone , vodafone
 • Türk Telekom için admin,admin veya ttnet,admin olabilir.

Eğer gerekli girişleri sağlayamıyorsanız servis sağlayıcınızı arayarak yardım alabilirsiniz.

Modem Resetleme Sonucu Neler Değişir

 • Sizler için belirlenen ‘kullanıcı adı ve şifreniz kaybolacaktır ve tekrar girmeniz gerekmektedir.
 • Wireless için belirlemiş olduğunuz bir şifre varsa bu şifreniz kaybolacaktır ve modem altındaki fabrika çıkış şifresi olacaktır.
 • Modem arayüzü için belirlenen her firmanın kendi kullanıcı adı ve şifresi bulunmaktadır. Eğer siz sonradan bir şifre belirlediyseniz bu şifre de kaybolacaktır.
 • Kısacası modeminiz fabrika çıkış ayarlarıyla aynı olacaktır.

 

 

Etiketler :
Backlink
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ