Kuşların sesi sesli kitap oldu | Bir Haber

Bir Haber

SON DAKİKA

Kuşların sesi sesli kitap oldu

Kuveyt Türk, Kovid-19 salgını dolayısıyla uzaktan eğitim alan öğrenciler için Feridüddin-i Attar'ın Mantıku't-Tayr eserinden uyarlanan “Kuşların Şarkısı”nı sesli kitap...

16 Mayıs 2020
Kuşların sesi sesli kitap oldu

Kuveyt Türk, Kovid-19 salgını dolayısıyla uzaktan eğitim alan öğrenciler için Feridüddin-i Attar’ın Mantıku’t-Tayr eserinden uyarlanan “Kuşların Şarkısı”nı sesli kitap yaptı.

Kuveyt Türk’ten yapılan açıklamaya göre evde kalan öğrencilerin çok daha verimli zaman geçirmelerine katkı sağlamak amacıyla projeyi hayata geçirdi.

Ayşenur Kapusuz’un yazdığı, seslendirmesini ise Hatice Alime Şahintürk’ün yaptığı Feridüddin-i Attar’ın “Mantıku’t-Tayr” eserinden uyarlanan kitap, 10 bölüm olarak öğrencilere sunuldu.

Kültürel mirası yaşatmak için yaptığı çalışmaları kitaplarla destekleyen Kuveyt Türk’ün yayımladığı “Kuşların Şarkısı” adlı çocuk kitabı, büyük mutasavvıf ve güçlü bir edebiyatçı şair olan Feridüddin-i Attar’ın Mantıku’t-Tayr adlı eserinden uyarlandı.

Kuveyt Türk Kültür Yayınları’ndan 2017’de yayınlanan öykü kitabı, minyatür eserlerle resmedildi. Bu özelliği nedeniyle çocuklar tarafından beğeniliyor.

Minyatür sanatını çocuklara sevdirmeyi de hedefleyen kitap, satırlar arasına yerleştirilen kültürel öğelerle de çocukların ufkunu genişleten bir eser olarak öne çıkıyor.

İranlı sufi şair Feridüddin-i Attar tarafından yazılan Mantıku’t-Tayr (Kuşların Diliyle), tasavvuf edebiyatının başyapıtlarından biri olarak nitelendiriliyor.

Mesnevi tarzında yazılan ve 4 bin 724 beyitten oluşan eserde, padişahı bulmak için çıkacakları yolculukta Süleyman Peygamber’in sırdaşı Hüdhüd kuşunu kendilerine rehber olarak seçen kuşların serüveni anlatılıyor.

Eserde Hüdhüd, kendisine tabi olan kuşları Kaf Dağı’nın arkasında yaşayan padişahları Simurg’a götürmeyi amaçlıyor ancak seyahatin zahmetli ve tehlikeli olduğunu anlayan kuşlar, farklı konularda Hüdhüd’e sorular sorarak yolculuktan vazgeçmeye çalışıyor.

Hüdhüd ise ibretlik hikayeler ve kıssalar anlatarak kuşları ikna etmeye çabalıyor.

Eserin e-kitap hali www.kuveytturk.com.tr/kuslarinsarkisi adresinden okunabiliyor veya sesli kitap olarak www.youtube.com/user/KuveytTurkBankasi adresinden dinlenebiliyor.

“Değerlerimizle büyüyoruz” anlayışıyla hareket eden Kuveyt Türk, kültürel mirası yaşatmak ve literatüre katkıda bulunmak amacıyla kaynak eserler yayınlıyor.

Etiketler :
Backlink
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ