Karadağ'a Türklerden Yoğun İlgi | Bir Haber

Bir Haber

SON DAKİKA

Karadağ’a Türklerden Yoğun İlgi

Adriyatik denizi kıyısındaki bu küçük bir nüfusa sahip Batı Balkanların ufak ülkesi Türk yatırımcıların dikkatini çekiyor. 2017...

18 Eylül 2019
Karadağ’a Türklerden Yoğun İlgi

Adriyatik denizi kıyısındaki bu küçük bir nüfusa sahip Batı Balkanların ufak ülkesi Türk yatırımcıların dikkatini çekiyor. 2017 yılında Nato’ya üye olmasının ardından ülkedeki güvenlik problemlerinin aşılması Nato üye ülkelerinin buraya yatırım yapma şansını arttırdı. Yeni kurulmaya başlayan ülkede siyasi açıdan istikrarın sağlanmasından kaynaklanan bir güven ortamı oluştu.

Türklerden Yoğun İlgi

2 bine yakın iş adamımızın yatırıma sahip olduğu bu ülkeye bir çok büyük firmamız girmeye başladı. Karadağ Türk İş Adamları ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Ertaç Güngör yaptığı açıklamada Türk yatırımcıların Karadağ’a yatırımlarından bahsetti.

Daha öncesinde sadece 250 firmanın bulunduğunu belirten Güngör şu dönemde bu sayının 2 binlere çıktığını ve oldukça hızlı bir şekilde artış gösterdiğini belirtti.

Ülkenin Önemli Kaynakları Türklerin Elinde

Tosyalı Holdingin büyük atılımları sayesinde ülkedeki çelik fabrikasını satın almasından sonra bu ülkedeki ağır metal sanayinin kontrolünü eline aldığı belirtildi. Ayrıca Adriyatik Kıyısına sahip olan bu ülkenin liman işletmelerinin bir çoğunun Türk firmalarının elinde olduğunu belirtmekte fayda var. Doğtaş ve  LC Waikiki gibi ülkemizin tekstil ve mobilyada öncü markaları Karadağ’a yatırımlarını başlatarak ilk mağazalarını açtılar.

Karadağ Hakkında Bilgiler

Yugoslavyayı oluşturan altı cumhuriyetten biri olan eski Arnavutluk ülkesi olan Karadağ Balkanların en genç ülkelerinden biridir. Nato’nun 29. üye ülkesidir ve 2017 yılında üye olmuştur. Türk nüfusununda bulunduğu bu ülkenin  Adriyatik Denizine kıyısı bulunmaktadır.

Etiketler :
Backlink
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ