SON DAKİKA

Diş teli

Gaziantep Karkamış İlçesi Hakkında Bilgiler

Türkiye'nin Suriye'ye açılan sınır kapılarının olduğu illerden biridir. Kobani ve Cerablus gibi önemli merkezlere oldukça yakındır. Tarıma...

14 Eylül 2019
Gaziantep Karkamış İlçesi Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin Suriye’ye açılan sınır kapılarının olduğu illerden biridir. Kobani ve Cerablus gibi önemli merkezlere oldukça yakındır. Tarıma elverişli toprakları bulunan bu ilçenin geçim kaynağı sıcak iklime sahip olmasından ve su kaynaklarının bol olmasından dolayı yine tarımdır.

Önemli Bilgiler

Karkamış isminin ünlü destan olan Gılgamış’tan geldiği söylenmektedir. Sözcük yapılarının birbirine benzerliği bu varsayımı oluşturmuştur. 341 km karelik bir alana sahip bu ilçenin rakımı 365 metredir. Fırat nehrine yakın olmasıyla birlikte bir çok sulak araziye ve derelere sahiptir. Karkamış ilçesi öncesinde şu anda bulunduğu yerden farklı bir noktada kurulu idi önceden bulunduğu yer oldukça eski bir tarihe sahipti ve bir çok tarihi eser bulunmaktaydı. Şu anda ise o bölge tamamen mayınlı arazi konumunda bulunmaktadır.

Tarihi

Tarihteki ilk yazılı anlaşma olan Hititler ve Mısırlılar arasında imzalanan Kadeş barış antlaşması bu topraklarda bulunmuştur. Osmanlı döneminde savaşlarla birlikte İngiliz işgalci güçlerine geçmiş burada bir çok kazı yapılarak tarihi eserlerin çoğu yurtdışına kaçırılmıştır. Şimdilerde bu tarihi eserlerle dolu toprakları görmek isterseniz eğer Genelkurmay Başkanlığından izin almak zorundasınız çünkü buralar askeri bölge olduğundan kontrol altındadır.

Etiketler :
Backlink
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ