SON DAKİKA

Diş teli

Dünyanın En Uzun Yaşayan Hayvanları

Dünyada hala keşfedilmemiş bir çok hayvan türü bulunuyor. Denizler altında keşfedilmemiş bir çok yaşam alanına eşlik eden deniz canlılar olduğu varsayımı bizleri oldukça heyecanlandırıyor.

15 Eylül 2019
Dünyanın En Uzun Yaşayan Hayvanları

Keşfedilen hayvanlar arasında bilinen en uzun yaşam ömrüne sahip hayvanları araştıran bilim adamları en uzun yaşayan 10 tane hayvanı belirledi. Bu listede olan hayvanlar için 100 yaşlarını doldurmak hiçte zor değil doğal koşullarda uzun ömürlü olan hayvanlar hastalıklar , kötü hava koşulları habitatın yok edilmesi , gıda ve barınak rekabeti yüzünden hayatlarını kaybedebiliyorlar.

Macaw Papağanları

Bir çok dizi veya filmde gördüğünüz bu papağanlar oldukça akıllı ve uzun ömürlü hayvanlardır. Bu papağanlar uzun ömürlü oldukları kadar uzun kuyruklara da sahiptir. Bir çok farklı rengi üzerinde taşıyan bu papağanlar toplam olarak 19 türe sahiptir. Bir çok farklı Macaw türü papağının nesli tükenmiştir , bu papağanların çoğu vahşidir ve vahşi doğada yaşarlar. Uzunlukları kuyruk uzunluğu da dahil 50cm – 110 cm arası değişir. İyi beslendiklerinde 50 yıldan daha uzun süre yaşayabilirler ortalama ömürleri 60-80 yıl arasıdır.

Afrika Filleri

Ortalama ömürleri 70 yıl olan bu hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ölene kadar üreme konusunda verimli oldukları saptandı. Yaşayan en büyük canlı olarak kabul edilen Afrika filleri Loxodonta türüne aittir.

Galapagos Dev Kaplumbağası

Birçoğumuz kaplumbağaların uzun ömürlü hayvanlar olduğunu biliyoruz ama hangi tür olduğunu bilmiyor olabiliriz. Galapagos türü bilinen en büyük kaplumbağa türüdür ayrıca en tembel olanıdır. Günde 16 saat gibi bir süre boyunca uyurlar. 100 yıldan daha fazla yaşayabilen bu hayvanların en bilineni 152 yaşına kadar yaşamıştır.

Yılanbalığı

Tüm yaşamları boyunca 4 milyon yumurta bırakan yılan balıkları  20 aile 111 cins ve 800 türden oluşuyor. Avcı bir familya olan yılan balıkları ortalama 150 yıllık bir ömre sahiptir.

Koi Balığı

Japon kültüründe kutsal sayılan bu balıklar sazan familyasına aittir. Dekoratif süs havuzlarında beslenen Koi balıkları buzun altında bile yaşayabilirler 200 yıldan daha uzun süre ömürleri bulunan Koi balıkları genelde açık havuzlarda beslenirler.

Grönland Köpekbalığı

Bu köpekbalıkları en uzun yaşayan omurgalı hayvan olma ünvanına sahiptir. Genelde Kuzey Atlantik Okyanusu civarında yaşayan bu hayvanların tespit edilmiş en uzun yaşayan üyesi 40 yaşındadır.

Etiketler :
Backlink
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ