SON DAKİKA

Diş teli

Dünyanın En Küçük Hayvanları

Bir çok canlı türünün farklı özellikleri olabiliyor. En ilginç özelliklere sahip hayvanlar her zaman dikkat çekici olmayı...

15 Eylül 2019
Dünyanın En Küçük Hayvanları

Bir çok canlı türünün farklı özellikleri olabiliyor. En ilginç özelliklere sahip hayvanlar her zaman dikkat çekici olmayı başarıyor. Kimi zaman olması gerekenden daha uzun yada kısa olmaları o hayvanları odak noktasına getirebiliyor. Kartalların keskin gözleri , develerin susuzluğa dayanabilmeleri gibi hayvanların oldukça farklı ve etkileyici özellikleri bizleri şaşırtabiliyor. Bu listemizde dünyanın en küçük hayvanları olan canlıları sizler için derledik.

Dünyanın En Küçük Köpeği

Dünyada bir çok kısa boylu köpek turu bulunmaktadır ama bu köpeğin boyutu tam 12.4 cm bir avuç içi kadar olan bu köpeğin cinsi  Chihuahua Guinness Rekorlar Kitabına girmeye hak kazanan bu köpek dünyanın en küçük köpeği olarak kabul ediliyor.

Dünyanın En Küçük Yılanı

Dünyanın en küçük yılan cinsi olarak bilinen Leptotyphlops Carlae tamı tamına 10.1 cm ve bir kalemden daha ince boyutları bulunuyor. Genellikle  Karayip Adaları ve Barbados’ta yaşayan bu yılan türünü çıplak gözle görebilmek oldukça zor.

Dünyanın En Küçük Balığı

Sazangiller familyasına ait olan Paedocypris Progenetica balık türü 7.9 mm boyutlarına sahip yaşayan en küçük omurgalı sıfatını alan bu balık genellikle Endonezya’nın Sumatra adası civarında yaşıyor. Dünyanın en küçük hayvanları kategorisinde ilk sırada olarak anılan bu balığın boyutu neredeyse bir kalem ucu kadar

Dünyanın En Küçük Bukalemunu

The Brookesia Minima olarak bilinen dünyanın en küçük bukalemun cinsine ait bu hayvanın uzunluğu 1.2 cm Madagaskar çevresinde yaşayan bu hayvanın uzunluğu tam olarak tırnağımız kadar dişilerinin erkek bukalemunlara göre daha uzun olduğu biliniyor.

Dünyanın En Küçük Sığırı

Bilinenin aksine bir çok sığır cinsi normal boyutlarından daha ufak olabiliyor. Hindistan Zebu cinsi bu sığırın boyutları ortalama 81 cm gibi bir uzunluğa ulaşabiliyor. Vechur ineği olarak bilinen bu sığır dünyanın en küçük sığır cinsi olarak biliniyor.

Dünyanın En Küçük Denizatı

Erkeklerinin doğum yaptığını bildiğimiz bu ilginç deniz canlısının Hippocampus denise adı verilen türü oldukça minyatür boyutlarda bulunmaktadır. Pasifik Okyanusunun batı kıyılarında yaşayan bu türün boyu tam olarak 16 mm civarı ve 13 ile 90 metre derinliklerde bulunuyorlar. Dünyanın en küçük hayvanları sıralamasında birinciliği hak eden bu türün daha kısa boylara sahip türleri bulunmuştur.

 

Etiketler :
Backlink
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ