SON DAKİKA

Diş teli

Diş Sıkma Nedenleri

Bir çoğumuz normal yaşantımızda veya uyurken dişlerimizi sıktığımızın farkında olmayız bu durumun bize getirdiği uykuda iken aşırı...

18 Eylül 2019
Diş Sıkma Nedenleri

Bir çoğumuz normal yaşantımızda veya uyurken dişlerimizi sıktığımızın farkında olmayız bu durumun bize getirdiği uykuda iken aşırı derecede ses çıkarma olacaktır.Sizinle birlikte aynı evde uyuyan insanların bunun farkına varması çokta geç olmaz ve bu durum sizi rahatsız ettiği kadar onları da rahatsız eder. Uykudayken dişlerinizi sıktığınızda dişlerinizde gerilme olur ve bu durum diş yapınızı bozabilir. Sabah kalktığınızda dişlerinizde şiddetli ağrılar hissedebilirsiniz ve çenenizi oynatmakta aşırı derecede zorlanabilirsiniz.

Bu durum psikolojik , çevresel ve santral sisteminde yaşanan sorunlara bağlı olabilir. Diş sıkma her 10 kişiden 9’unda görülebilen bir rahatsızlıktır. Uzmanlar bu durumun asıl sebeplerinin küçüklükten itibaren diş sıkma alışkanlığı olarak gösteriyorlar. Çoğu çocuk diş sıkma alışkanlığına gençlik döneminde de devam ediyor ve bu sorun ileri ki yaşlara kadar kişileri takip ediyor ayrıca diş sıkma problemi olan çoğu anne ve babanın çocuklarında da bu durum görülebiliyor.

Diş sıkmanın tedavisi

Diş sıkmanın öncelikli tedavisi psikolojik tedavidir. Çünkü bu durum yetişkinlerde çocukluktan geldiği için ilk önce o dönemdeki sorunlar üzerine yoğunlaşmakta fayda vardır. Bir diğer çözüm ise ilaçla tedavidir çoğu diş sıkma rahatsızlığı yaşayan insanlarda bunun sebebi bağırsak parazitleri olabilir ve bu durum ilaçla tedavi edilebilir.

Diş sıkma gibi bir rahatsızlık ile boğuşuyorsanız bundan korunmanın bir yolu da dişlerinizin birbirine değmesini engelleyecek korumalardır. Gece uyurken diş sıkma gibi bir sorunu olan insanların rahatlıkla kullanabileceği bu yöntem ile geceleri rahatlıkla uyuyabilirsiniz ve aynı zamanda sabah kalktığınız zaman diş ve çenelerinizde herhangi bir sızı hissetmezsiniz.

Çocuklarda diş sıkma

Bu rahatsızlığın çocukluk döneminde başladığı ve ileri ki yıllara kadar sürdüğünü belirtmiştik. Bu rahatsızlığın erken teşhisi çocuğunuzun yetişkin dönemlerde hem sosyal hemde psikolojik açıdan daha huzurlu olması adına oldukça önemlidir. Diş sıkma gibi sorunlar yaşayan çocuklarda endişeli , hiperaktif , sinirli ,kaygılı ve evhamlı gibi durumlar oldukça sık görülmektedir. Genelde uyku durumunda yaşanan çocuklarda diş sıkma durumu onların herhangi bir psikolojik rahatsızlık yaşadığına işaret edebilir.

Bu durumda gerekli tedavilerin yapılması için bir uzmana görünmekte fayda vardır. Ayrıca çocuklarda diş sıkma gibi bir durum onların ağız ve çene yapısını bozacağı için çocuklarda ağız açma , baş ağrısı , çene eklemlerinde ağrı gibi sonuçlar doğurabilir bu durum onların kahvaltı yapmamasını ve iştahsız olmasını tetikler.

 

Etiketler :
Backlink
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ