SON DAKİKA

Diş teli

Bahar aylarında göz alerjisine dikkat

Dr. Öğr. Üyesi Sezer Hacıağaoğlu, bahar aylarının başlamasıyla birlikte göz alerjisinin artması hakkında açıklamalarda bulundu.Dr. Öğr. Üyesi...

17 Mayıs 2020
Bahar aylarında göz alerjisine dikkat

Dr. Öğr. Üyesi Sezer Hacıağaoğlu, bahar aylarının başlamasıyla birlikte göz alerjisinin artması hakkında açıklamalarda bulundu.Dr. Öğr. Üyesi Sezer Hacıağaoğlu “Yaz ayının habercisi olan bahar aylarında tabiat daha güzelleşmekle birlikte bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Havaların ısınmaya başlanmasıyla birlikte nem ve sıcaklıkla birlikte başta tahıl olmak üzere alerjik hastalığın artışına sebep olur” dedi.

Alerjik konjonktivitin, gözün dış kısmını saran konionkitya tabakasına ve göz kapaklarının içine alerjik etmenlere bağlı gelişen aşırı duyarlılık olduğunu belirten Dr. Hacıağaoğlu, nedenlerini şu şekilde açıkladı: “Havaların ısınmasıyla birlikte ağaçlardan yaprakla vasıtasıyla oluşan polenler gözün en dışında bulunan gözyaşı tabakasına ve daha sonra da çok kısa bir süre içinde konjonktivada bulunan mast hücrelerini harekete geçirerek göz kapaklarında şişlik, gözde kaşıntı, kızarık, ve gözde sulanmalar meydana getirebilir”

Göz alerjisinin 5 tip olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Sezer Hacıağaoğlu, “Özellikle yaz ayların başlangıcı sayılan bahar aylarının sonlarına doğru sıklıkla mevsimsel alerjik konıonkivit meydana gelir. Bu durumda kişilerin gözlerinde ciddi ışık hassasiyeti, gözde akıntılar ve göz altında belirgin morluklar meydana gelir. Bu rahatsızlık daha çok erkek çocuklarında görülmekle birlikte çocukların ışık hassasiyeti ve sulu akıntıları daha şiddetli olur. Tedavi edilmediği takdirde çocuklarda ciddi görme kayıpları meydana getirebilir.

Gözünde alerjik sorunlar yaşayanların gözlerini ovalamalarından sakınmaları gerektiğini ve gözlerini korumak için koruyucu gözlük kullanmalarını tavsiye eden Dr. Öğr. Üyesi Sezer Hacıağaoğlu “Gözlerinde alerjik sorunlar yaşayan kişilerin araçlarında ve evlerinde pencereleri kapalı tutmalarını öneririm. Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte kullanacağımız klimaların da filtrelerinin temizlenmesi gerekmektedir. Alerjik sorunlar yaşayan kişilerin devamlı olarak gözlerini ovalamaları aynı zamanda bu kişilerde keratokonus hastalığına yol açabileceği unutulmamalıdır.” diyerek açıklamasını tamamladı

Etiketler :
Backlink
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ