Okulda Beslenmenin Önemi

Yıllardır okullarımızda devam eden beslenme saati uygulaması bir çok çocuk için oldukça önemli durumda erken saatlerde okula giden çocukların kahvaltıya zaman bulamaması gelişimleri açısından oldukça sıkıntılı bir durum erken yaşta sağlıklı beslenmek ileride çocukların herhangi bir hastalığa yakalanmasına bağışıklık ve sindirim sorunlarının azalmasına ve gelişimleri açısından ileride sağlıklı bir birey olmalarına yardımcı olur.

Dinamik ve sağlıklı bir bedene sahip olmak hastalıklardan korunmak adına okulda beslenme oldukça önemlidir.Yetişkin bireyler, hayatlarının sonuna kadar devam edecek beslenme alışkanlıklarını okul öncesi ve okul çağlarında edinirler. Bu nedenle okul çağlarında edindikleri beslenme alışkanlıkları, ilerde sağlıklı yetişkinler olabilmeleri açısından önem kazanmaktadır.

Ayrıca bu dönemdeki beslenme alışkanlıkları ileri dönemlerdeki bazı hastalıklara zemin hazırlaması açısından da önem taşımaktadır.Okul çağındaki çocukların birçoğu sağlıklı beslenmenin temellerini bilmemektedir. Yine birçoğu dengeli bir diyetin ve fiziksel aktivitenin sağlıkları için önemli olduğunun farkında değildir. Bu yüzden ebeveynler olarak çocuklarımıza sağlıklı beslenme ile ilgili doğru bilgiler öğrenmesinde yardımcı olmalıyız.

Abur cuburdan uzak tutulmalı

Düzenli ve sağlıklı bir beslenme yolunu çocukları için seçmeyen ebeveynler çocuklarının abur cubura yatkınlığını fark etmiyorlar. Beslenme çantalarına gerekli besinleri koyulmayan çocuklar sağlıksız besinlere yöneliyor. Çocuğunuzun kahvaltı , öğle yemeği ve akşam yemeği dahil tüm öğünlerini dikkatle takip etmelisiniz. Tüm velilerin ve öğretmenlerin çocukların neler yediğine dikkat etmeli çocuklarını onların vücut dinamikleri , sağlıklarını koruyacak besinlere teşvik etmeli ileride sağlıklı bireyler olmaları için yönlendirmelidir.Okul çağındaki çocukların beslenmesindeki en önemli nokta, dengeli bir kahvaltıdır.

Okula kahvaltı yaparak giden çocuk İyi beslenmiş çocuk demektir. Ve iyi beslenmiş bir çocuk öğrenmeye hazır demektir.Sürekli alışkanlık olarak öğün atlama, çocuğun okul performansı ve başarısı üzerinde negatif etkiler gösterdiği çalışmalar ile ispatlanmıştır.

Yapılan çalışmalarda, kahvaltı yapan çocukların daha başarılı oldukları, daha geç yorgunluk hissi oluştuğu görülmüştür.Ayrıca kahvaltı yapan çocukların, problemleri daha kolay çözdükleri, derse daha iyi konsantre oldukları ve derslerden aldıkları notlar daha iyi olduğu bilinen gerçeklerdir. 1-2 dilim peynir çeşitleri, tam tahıllı ekmek, zeytin, pekmez – bal, süt, haftada 2-3 kere yumurta veya omlet, taze meyve, evde yapılmış kuru meyveli kek veya börek çocukların kahvaltılarında olabilecek gıdalar arasında sayılabilir.

Beslenmede ev yapımı besinler

Çocuklarımızın sağlıkları açısından dışarıdan hazır yiyeceklerle değilde onlara evde yaptığınız kalori değeri yüksek besleyici vitamin , mineral değeri yüksek besinlerle beslemeliyiz. Çocuklarımızın kemik gelişime katkı sağlayacak onları sağlıklı tutacak süt ve türevleri ile okula yollamanız oldukça önemlidir. Özellikle ev yoğurdu çocuklarınızın gelişmesi açısından önemlidir hem doğal hemde kalsiyum kaynağı olan yoğurdun çocukların gelişimine sağladığı katkı kesinlikle tartışılmaz gerçektir.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

About Furkan Tunahan

Avatar
Dijital Strateji alanında kendini geliştirerek bir web sitesinin fikir aşaması ve zirve arasındaki otoriter planlamasını yapmaktadır. Teknik bilgi, Dijital hayat ve Stratejinin birleşiminden oluşan "Avcı Çukuru" projesini gerçekleştirmektedir. | furkan@birhaber.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir